مزایا پلی یورتان برای آسایش در رانندگی

راحتی و آسایش: علاوه بر استفاده در صندلی ها و پشت سری ها، پلی یورتان ها برای عایق کاری پنجره ها و ضربه گیر ها به کار برده می شوند که موجب راحتی و آسایش شما در سفرهای دور و نزدیک می شود.

 دوام و پایداری: فوم های پلی یورتان انعطاف پذیر (Flexible) به نحوی طراحی شده تا در طول عمر خودرو، خاصیت برگشت پذیری خود را حفظ نمایند. در حقیقت برخی از تولیدکنندگان قطعات پلی یورتانی که کنترل کیفیت قطعات ساخته شده از فوم های پلی یورتانی را انجام می دهند. در طی آزمایش هایی که از این قطعات پس از ۱۰ تا ۱۵ سال کارکرد بعمل آورده اند، مشاهده کرده اند که این قطعات پلی یورتانی خواص بهینه خود را پس از این مدت نسبتا طولانی کاربرد حفظ کرده اند.

 امنیت: در زمان وقوع تصادف رانندگی، فوم های پلی یورتانی نقش عمده ای را در جذب و دفع ضربه وارده بازی می کند. در درون خودرو پشت سری پلی یورتانی کمترین ضربه را به سر سرنشینان وارد می کند. در خارج از کابین خودرو نیز ضربه گیرهای پلی یورتانی دقیقا به منظور جذب و دفع ضربه طراحی شده اند.

 کاهش وزن: پلی یورتان ها به صورت طبیعی وزن پایینی دارند و می توانند جایگزین بسیاری از مواد سنگین سنتی گردند. به عنوان مثال فریم های صندلی که از پلی یورتان های تزریقی ساخته می شوند می توانند ۳۵ درصد سبکتر از فریم های فلزی سنتی باشند.

 بهره وری: ساختار سبک پلی یورتان ها موجب کاهش وزن خودروها می گردد. افزایش بهره وری سوخت و کاهش سطح آلایندگی موجب کاهش هزینه های مصرف سوخت و مضرات زیست محیطی خودروها می گردد. دانشمندان بطور پیوسته پلی یورتان ها را برای سبک تر شدن تصحیح می کنند. در سال های اخیر دانسیته پلی یورتان ها در کاربردهای اصلی ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است. همچنین پلی یورتان ها برای کاربردهای خاص سفارشی سازی می شوند.

 کاهش فضای مصرفی: دانشمندان از نانوتکنولوژی برای تقویت پلی یورتان ها استفاده می کنند تا بتوانند محصولاتی با ضخامت پایین تر و کیفیتی برابر یا حتی بالاتر از کیفیت محصولاتی که اکنون تولید می شوند را تولید کنند.

 استحکام: قدرت پلی یورتان به گونه ای است که در انواع کاملا نرم تا انواع کاملا سخت مانند فولاد قابل تولید می باشد.

 عایق صوتی: دانشمندان واکنش های شیمیایی پلی یورتان ها را بگونه ای تنظیم می کنند که فوم بدست آمده با بکارگیری در زیر هواکش ها و داشبورد اتومبیل مانع از انتقال صدای موتور و جاده به داخل کابین می شود.

 پیشرفت در شیمی پلی یورتان ها ادامه دارد تا خواص این ماده افزایش یافته و وزن خودروهای تولیدی بیش از این کاهش یابد. همچنین پیشرفت های اخیر به تولیدکنندگان این اجازه را می دهد که افزودنی های نوینی را ترکیب نمایند.

آلن جیمز؛ مدیر فروش امریکای شمالی شرکت داو می گوید: “ما اکنون می توانیم روغن های طبیعی را درون پلی یورتان ها مخلوط کنیم تا به ما در کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن کمک کنند.”

همچنین در آینده نزدیک خریداران خودرو محدود به انتخاب صندلی های اصلی شرکت های خودروساز نمی شوند، بلکه افراد کوتاه قد و بلند قد می توانند صندلی هایی متناسب باسایز اندام خود را انتخاب کرده و سفارش دهند.

در پایان باید یادآور شد که، پلی یورتان ها نیز به دنبال تکامل تکنولوژی های خودروسازی تکامل می یابند، همانگونه که در ۵۰ سال گذشته تکامل یافته اند.